– Perfekcja – oświadcza ojciec Yamady, nim jego rozcięta głowa bezgłośnie osuwa się na ziemię. Przed śmiercią zyskuje pewność, że może odejść w spokoju ducha. Jego następca jest w pełni gotowy, by przejąć po nim schedę. Na własnej skórze przekonał się, że egzekucje syna są absolutnie doskonałe.
„Poranek Ściętych Głów” jest dziełem niezwykłym. Twórcy bestsellerowego „Samotnego Wilka i Szczenięcia” przedstawiają żywot japońskiego mistrza miecza, który para się wykonywaniem egzekucji na zlecenie. Rola ta zapewnia mu możliwość obserwacji tego, jak poszczególne jednostki żegnają się światem. Będą błagać, uciekać, łkać, oddadzą się szaleństwu czy ze spokojem pochylą głowę?
Czy „Poranek” jest komiksem brutalnym? Zdecydowanie tak. Czy epatuje okrucieństwem? Zdecydowanie nie. Główny bohater jest osobą beznamiętną. Daleką od czerpania radości z cierpienia. Jego kunszt ogranicza je z resztą w dużym stopniu. Dla czytelnika natomiast śmierć staje się tu pretekstem do refleksji.
Kończy się nią każdy z epizodów, które składają się na pierwszy tom. Myliłby się ten, kto spodziewałby się w tym powtarzalności. Historie te są tak różnorodne, jak różni są ludzie. Miecz Yamady dosięga ich z najróżniejszych przyczyn, a każdy w zupełnie inny sposób go powita. Piękna złodziejka, kurtyzana piromanka, herszt bandy czy ślepy rogacz. Ostatnie słowa każdego z nich wybrzmią całkowicie inaczej.
Rysunki Goseki Kojimy pozbawione są cech, z którymi kojarzy się mangę. W jego stylu więcej jest klasycznej szkoły japońskiego malarstwa, gdzie liść czy pióro powstaje za jednym pociągnięciem pędzla. Piękne kadry i znakomita narracja sprawiają, że pozycję tę warto podsunąć każdemu, dla kogo wielkie oczy i trójkątne włosy są nie do zniesienia.
„Poranek Ściętych Głów” to absolutna klasyka japońskiego komiksu, na którą polscy czytelnicy czekali od lat. Jeden z tytułów, które nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Choć tematyka może wydawać się ciężka, zachwyca poetyką i kunsztem. Wszechobecna w utworze śmierć pełni rolę zwierciadła, które pozwala pełniej docenić wartość życia.
Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik
Cena okładkowa: 69,99 zł
Format: 150×210 mm
Liczba stron: 288
Oprawa: miękka
Wydawca: Hanami
Data wydania: kwiecień 2020
Data oryginalnego wydania: styczeń 1972