RAZ & NA ZAWSZE 4 – RZECZYWISTOŚĆ OPĘTANA PRZEZ FANTAZJĘ

Komiksy
04 mar 2024
Józek Śliwiński

Po tym, jak rzeczywistość wywinęła orła i stała się częścią świata brytyjskich mitów, nasi bohaterowie starają się uratować to, co jeszcze ocalało. Jakby tego było mało, wir zdarzeń rzuca ich wprost między wojnę między dwoma Królami Arturami. Czy w całym tym szaleństwie jest jeszcze nadzieja, że świat powróci do normalności?


W tym tomie raczej się tego nie dowiemy, bo choć nie brakuje w nim akcji, to fabuła niespiesznie posuwa się w przód. Na plan zdarzeń wkraczają nowe maszkary. Choć znane z mitów i baśni, rzadko kiedy przypominają swoje pierwowzory. Scenarzysta Kieron Gillen poddał je osobliwej transformacji, która czerpie garściami ze wzorców amerykańskiego komiksu mainstreamowego.

W ten sposób powstaje twór stojący okrakiem między korzeniami gatunku fantasy, a jego najbardziej współczesną, komiksową formą. Gillen jak zwykle z pełną świadomości bawi się schematami, a świat, w którym fikcja i rzeczywistość wzajemnie na siebie oddziałują, daje mu ku temu wiele sposobności.

Rysunki Dan Mora stanowią udane dopełnienie konwencji. Są klarowne, dynamiczne, a kiedy trzeba „epickie” w pełnym znaczeniu tego słowa. Mocną stroną rysownika wydają się projekty postaci. Jego makabryczny olbrzym czy obdarzona potężna muskulaturą Meduza potrafią zapisać się w pamięci.

„Raz & na zawsze” pozostaje jedną z najciekawszych obecnie ukazujących się serii fantasy. Choć na łamach tomu sytuacja bohaterów nie zmienia się radykalnie, to nie możemy narzekać na brak akcji czy nowych pomysłów. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 64,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 160

Oprawa: miękka

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: październik 2023

Data oryginalnego wydania: marzec 2022