RÓŻA 1 – DAWNO, DAWNO TEMU WSZYSTKO POSZŁO NIE TAK

Komiksy
19 paź 2023
Józek Śliwiński

Dobrze znamy baśń o Śpiącej Królewnie. Pamiętamy o wróżkach, wrzecionie, stuletnim śnie i cudownym pocałunku, który miał przywrócić ją do życia. Tym razem historia popobiegła innym torem. Książę, owszem, przybył, lecz pocałunkiem nie zaprzątał sobie głowy. Królewna jak spała, tak spała, aż powróciła jako… nieumarła.


Christopher Cantwell wziął na warsztat jedną z najbardziej znanych powieści, by tchnąć w nią nowe życie. Niełatwe to wyzwanie, gdy w obrębie konwencji mamy takie arcydzieło, jak „Baśnie” Willinghama czy również świetne „Raz & Na zawsze”. Na szczęście autor poszedł w zupełnie innym kierunku.

To nie tyle przekształcona baśń, ile historia, którą z oryginalnym dziełem łączy zaledwie otwarcie. Później wszystko zmierza w najzupełniej nieprzewidywalnym kierunku. Po cukierkowo-bajkowym wstępie zostajemy rzuceni w mroczną toń chylącego się ku upadkowi uniwersum. Świata, któremu bliżej do brutalnego dark fantasy, niż dziecięcych baśni.

Przy tym autor wyraźnie bawi się formą. Raz to dodaje do drużyny zwariowanych towarzyszy jak chodzący truposz czy tajemnicza niebiesko skóra wojowniczka niczym w grze RPG. Innym razem odziera leśne wiedźmy z tajemniczej aury, czyniąc z nich grupkę szalonych bab. Zwrotów akcji i autoironicznej szydery jest sporo, a coś mi mówi, że będzie znacznie więcej…

„Róża” czerpie garściami z klasycznej baśni… lecz szybko kończy i podąża własnym torem. Choć ma w tym obszarze mocną konkurencję, to znajduje tu własną niszę. Dzięki temu trudno ją z czymkolwiek porównywać. Zdrowy dystans, zabawy schematami i bogactwo wyobraźni sprawiają, że chce się więcej!

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 65,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: miękka

Wydawca: Nagle Comics

Data wydania: lipiec 2023

Data oryginalnego wydania: maj 2023