SAINT ELME 2 – ZDZIWNIEJ I ZDZIWNIEJ

Komiksy
26 lut 2024
Józek Śliwiński

Po tym, jak z gry wypadł główny bohater, historia bynajmniej nie opuściła toru. Derwisz tańczy swój obłąkańczy taniec, rodzina Saxów zaciera ślady zbrodni, a na scenę wolnym krokiem wchodzi jedna z najbardziej kluczowych postaci. Gdy atmosfera się zagęszcza, otrzymujemy znacznie więcej pytań niż odpowiedzi.


Frederik Peeters, znany z kultowych „Niebieskich pigułek” przyzwyczaił nas do wysokiego poziomu. Tutaj, wraz z Serge Lehmanem stawiają na sprawdzone patenty i nie obniża lotów. Małe miasteczko, gęsty klimat, wachlarz wyrazistych postaci. Wszystko to utopione w kontrastowej, psychodelicznej palecie.

Z czasem historia staje się coraz mniej oczywista, a bardziej tajemnicza. Na scenę wkraczają zjawiska nadprzyrodzone. Dowiadujemy się też o podziałach wewnątrz rodziny trzymającej władzę. Wszystko wskazuje na to, że najlepsze dopiero przed nami.

Sporym zaskoczeniem, było dla mnie… streszczenie. W tak sugestywnym utworze, który zdaje się utkany z niedopowiedzeń, nie spodziewałem się wyłożenia kawy na ławę. Podsumowało ono wprost wszystko, czego do tej pory mogliśmy się jedynie domyślać. Jeszcze nie wiem, czy mi się to podoba.

Drugi tom nowej serii Peetersa nie rozczarowuje mimo wysoko zawieszonej poprzeczki oczekiwań. Klimat kroić można nożem, a fabuła powoli dopasowuje się do kwaśno psychodelicznej kolorystyki. Album czyta się błyskawicznie, a kolejne pytania fabularne sprawiają, że zwyczajnie nie można doczekać się kolejnej odsłony.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 76,90 zł

Format: 214×280 mm

Liczba stron: 80

Oprawa: twarda

Wydawca: Nagle Comics

Data wydania: październik 2023

Data oryginalnego wydania: styczeń 2022