Jubileuszowa X edycja konkursu 30/30

Muzyka
19 lut 2024

19 lutego wystartowała jubileuszowa X edycja Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową. Niezmiennie od 10 lat celem konkursu jest wybranie 30 najlepszych projektów graficznych okładek płytowych minionego roku. Trafią one na wystawę pokonkursową, która odbędzie się latem w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu.

W czasie wernisażu wystawy poznamy nazwiska zwycięzców, których wyłoni jury konkursu, przyznając trzy nagrody główne, Nagrodę im. Rosława Szaybo oraz Nagrodę Specjalną za Edytorstwo. Kontynuowana będzie także idea Nagrody Publiczności, której laureat zostanie wyłoniony w drodze głosowania osób odwiedzających Galerię w czasie wystawy pokonkursowej. Jubileuszowa edycja nie może odbyć się bez wyjątkowej niespodzianki, o której organizatorzy konkursu poinformują w późniejszym terminie.

Konkurs 30/30 po raz pierwszy odbył się w 2015 roku. Jednym z twórców idei był Marcin Kostaszuk, wieloletni dziennikarz muzyczny „Głosu Wielkopolskiego”, obecnie pracownik Urzędu Miasta w Poznaniu, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, a przy tym prawdziwy pasjonat muzyki. Współtwórcą pomysłu konkursu był Rosław Szaybo – legenda nie tylko polskiej, ale i światowej szkoły projektowania okładek. To właśnie temu związanemu z Poznaniem artyście konkurs zawdzięcza swój unikatowy charakter i główną myśl przewodnią, którą jest poszukiwanie doskonałej syntezy muzyki i grafiki. Skład konkursowego jury od dekady tworzą cenieni graficy i fotograficy, projektanci wysoko ocenianych okładek i muzycy, specjaliści zawodowo zajmujący się tematami projektowania i dziennikarze.

Nabór do jubileuszowej edycji zakończy się w marcu 2024 roku. Wszystkie zgłoszenia, które spełnią wymogi formalne, zostaną przekazane do oceny jury. Jego werdykt zapadnie do końca kwietnia 2024 roku, po  czym  rozpoczną się prace przygotowawcze do wystawy, która jest zawsze wielkim finałem poszczególnych edycji konkursu.

Regulamin Konkursu 30/30 wraz z zasadami zgłoszeń dostępny jest na stronach Wydawnictwa Miejskiego Posnania wm.poznan.pl oraz na stronie konkurs3030.pl

Terminy naboru prac: 19.02-24.03.2024 r.

Kolaż wykonany na podstawie okładek finalistów z ubiegłych lat:
Jacek Walesiak: JWP BC „Koledzy”  II Nagroda VIII edycja
Tomasz Dubiel, Małgorzata Penkalla Magdalena Gajdzica, Kasia Przezwańska, Katka Blajchert, Joanna Wojniłko, Enchanted Hunters „Dwunasty dom”
Konrad Wullert, Łona i Weber, „Nawiasem mówiąc”
Grzegorz „Forin” Piwnicki, Voskovy „Second Hand”
Autorka: Magdalena Sobolska