SZUMOWINA 3 – WSZYSTKO W RĘKACH ĆPUNA

Komiksy
10 sty 2024
Józek Śliwiński

Po tym, jak Agent Szumowina zagrał na wszystkie trzy fronty trudno się dziwić, że jego położenie nie należy do najłatwiejszych. Faszystowska frakcja sprowadza Amerykę do lat ’50. Lewicowi ekstremiści stawiają aktywny opór. Centryści dostają z obu stron. W tych okolicznościach Ernie Ray Clementine podejmie ostatnią próbę przywrócenia świata do normalności.


Wydaje się oczywiste, że ta groteskowa jazda bez trzymanki jest dla scenarzysty Ricka Remendera głównie środkiem dla wystosowania wielkiego manifestu. Za sprawą odpychającego bohatera dokonuje krytyki mającej uderzyć przede wszystkim w skrajności poglądowe (choć obrywa się także centrystom). Do tego główny bohater, choć przejawia zdrowy nonkonformizm to w gruncie rzeczy patologiczny hedonista – stuprocentowy „antyprzykład”.

Być może dlatego, że Remender próbował zakomunikować zbyt wiele na raz. Być może dlatego, że zrobił to w zbyt pokrętny sposób. Może też przez to, że zaniedbał strukturę i wiarygodność powieści… wszystko tu trochę kuleje.

Przeładowane tekstowo tyrady pompują bańkę patosu, która pęka przekłuta banalną pointą. Owszem, są pewne wyjątki, jak choćby udane przywołanie cytatu Orwella. W lwiej jednak części wszystko wypada sztucznie.

Wrażenia nie poprawia zakończenie. Choć w swej istocie stanowi „łatkę” dla wszelkich niedociągnięć, to pozostaje niezbyt ambitną kliszą. Jednym z finałów, które można pokazać początkującym scenarzystom i grożąc paluszkiem powiedzieć: „Nie idźcie tą drogą”. Rozczarowujące, panie Rick, jeśli weźmiemy pod uwagę Pański staż, osiągnięcia i uznanie.

Ostatni tom „Szumowiny” zamyka serię w sposób trudny do zaaprabowania. Fabuła dzieli się między pozbawioną wiarygodności nawalankę a pseudo patetyczne tyrady, które przywodzą na myśl wywody rozżalonego wujka. Samo zakończenie trudno mi nazwać inaczej, niż wielką pomyłką.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 59,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 128

Oprawa: miękka

Wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: wrzesień 2023

Data oryginalnego wydania: sierpień 2022