W GŁOWIE SHERLOCKA HOLMESA 1 – RECENZJA

Komiksy
06 lut 2023
Józek Śliwiński

Pierwszym, na co zwrócimy uwagę, chwytając za album, będzie dziura w okładce o kształcie tytułowej głowy. Przez nią ujrzymy bibliotekę, która po rozwarciu okładki obnaży przed nami bezkres woluminów. Po przewróceniu strony ujrzymy ulicę nocnego Londynu (z lotu ptaka, rybim okiem), by chwilę później rozbierać na czynniki pierwsze maszerującego nią delikwenta. Szybko stanie się jasne, że stajemy u boku Sherlocka w sposób, w jaki możemy tego oczekiwać jedynie po komiksie.


Jest to bowiem jeden z tytułów, które eksplorują granice zabawy formą. Rzecz rzadka, bo zwykle kończąca się całkowitym wybiciem czytelnika z rytmu. Tym razem jest inaczej, bo to komiks – szarada. Do tego mistrzowsko zrealizowana. Jego lektura momentami przypomina raczej rozwiązywanie łamigłówek, niż uczestniczenie w detektywistycznej przygodzie, choć to, o dziwo, także nas spotyka.

Rysownik Benoit Dahan wykonał prawdziwie tytaniczną pracę. Rysunki są dopracowane, misterne i wyjątkowo czyste. Dzięki temu pozostają czytelne, nawet gdy ulegają najdzikszym deformacjom. Do tego scenarzysta Cyryl Liéron zadbał, by wątek powieściowy oraz szarada związana z rozpracowywaniem łamigłówki zachowały należytą harmonię. Dzięki temu współgrają ze sobą, a jedno nie przeszkadza drugiemu. Taką maestrię spotyka się niezwykle rzadko.

W głowie Sherlocka Holmesa, to jeden z najlepszych komiksów plastycznie podchodzących do komiksowej formuły, jakie dotąd czytałem. Rysunki są nie tylko klimatyczne i estetyczne, lecz także niezwykle przejrzyste. Jest to wyjątkowo istotne przy podobnym poziomie skomplikowania. Wisienką na torcie jest ekskluzywne wydanie, które czyni z komiksu swoistą perełkę zbiorów.

Krótką videorecenzję możecie znaleźć TUTAJ

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 54,90 zł

Format: 233×312 mm

Liczba stron: 48

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania: październik 2022

Data oryginalnego wydania: maj 2019