W0RLDTR33 1 – cyberapokalipsa z twarzą Yo-Landi

Komiksy
04 lip 2024
Józek Śliwiński

Nagrywki, na których chłopiec z zimną krwią morduje kilkadziesiąt osób, podbijają internet. Pewien geniusz z Doliny Krzemowej wydaje się znać dokładne przyczyny masakry. Wzywa do siebie dawno niewidzianych przyjaciół. Czy uda im się uratować świat przed zagrożeniem, które wylewa się z Undernetu? I co ma z tym wszystkim wspólnego naga zabójczyni ścięta jak Yo-Landi Visser?

Scenarzysta James Tynion IV kolejny raz po „Miłym domu nad jeziorem” sięga po temat końca świata. Jednak tym razem zagrożenie nie przyszło z kosmosu, ale najciemniejszych odmętów dark webu. Po pierwszym tomie ciężko nawet określić jego naturę. Ta oscyluje gdzieś między cyber-epidemią, a kultem. Jednego możemy być pewni – trup będzie ścielił się gęsto!

Historia pisana przez Jamesa ma w sobie wszystko to, co powinien mieć dobry horror. Niewidoczne zagrożenie, grupę wyrazistych bohaterów i klimat, który można kroić nożem. Podobnie jak „Miły dom…” tu również mamy mega ciekawy pomysł wyjściowy. Oprócz tego kilka naprawdę mocnych pytań fabularnych. Wszystko to przekłada się na utwór, który większość współczesnych pozycji pozostawia daleko w tyle.

Rysunki Fernando Blanco nie mają w sobie nic, co uczyniłoby je godnym zapamiętania, ale dobrze prowadzą historię. Cyberpunkowo – neonowe barwy, po które często sięga kolorysta Jordi Bellaire, potęgują poczucie odrealnienia. Choć wolałbym, aby projekty postaci same w sobie miały nieco więcej wyrazu, to warstwa wizualna spełnia swoje zadanie.

Kolejny tytuł, który dowodzi, jak sprawnym i pomysłowym autorem jest James Tynion IV. Jego scenariusz to popis maestrii w dziedzinie fabularnej struktury.Prezentuje wyjątkowo sugestywny mroczny realizm i fatalistyczne wizje, które są tyleż straszne, co pociągające. Powoli można kusić się na tezę, że to jeden z najlepszych autorów młodego pokolenia.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 79,90 zł

Format: 170×260 mm

Liczba stron: 168

Oprawa: miękka

Wydawca: Nagle

Data wydania: marzec 2024

Data oryginalnego wydania: listopad 2023