WIEDŹMUN 2 – PRZED WYPRAWĄ ZBIERZ DRUŻYNĘ

Komiksy
12 mar 2024
Józek Śliwiński

Córka wynalazcy przeniosła się do magicznej krainy, ale niczego nie pamięta. Ściga ją robot – niańka, w którym uruchomiono złowrogą procedurę. Wiedźmun wydaje się ulegać wpływowi magicznego medalionu. Tymczasem my wciąż nie wiemy co stało się ze światem ludzi i dlaczego jego mieszkańcy kryją się w bunkrach.

 


Nie jestem przekonany czy tytuł nawiązujący do prozy Sapowskiego jest w tym wypadku słuszny. Choć doceniam marketingowy wybieg, obawiam się, że robi mu pewną krzywdę. Wciska tę powieść w ramy zaledwie parodii. Tymczasem to pełnoprawna, autonomiczna historia z barwnym światem, w którym popkulturowe nawiązania nazwałbym raczej przyprawą, niż esencją.

Tomasz Samojlik od lat robi genialną robotę przemycając w swoich historiach „dla dzieci w każdym wieku” wiedzę przyrodniczą i ekologiczne manifesty. Nie trudno zgadnąć, że potwory stymulujące wzrost drzew i świat ludzi, w którym z monitora sypią się wiadomości o „lawinach śmieci”, poczynaniach foliarzy i katastrofie klimatycznej podporządkowane są określonym celom…

…jednak twórczość Tomka cechuje znakomity balans. Warstwa świadomościowa nie przytłacza. Świetne tempo, barwne postacie i częste zwroty akcji sprawiają, że jest to w pierwszej kolejności zabawna historia, a dopiero w drugiej punkt wyjścia do ekologicznej debaty.

Druga odsłona przynosi niejedną niespodziankę, lecz nie odpowiada na najważniejsze pytania z pierwszej części. Buduje napięcie wokół kluczowych kwestii. Jednocześnie pozostaje świetną, zabawną lekturą, która w tle kontynuuje proekologiczną misję. Jestem diabelnie ciekaw, co przyniesie trzecia część!

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 39,90 zł

Format: 165×235 mm

Liczba stron: 64

Oprawa: twarda

Wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: czerwiec 2023