WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ 1 – POLSKI KOMIKS O FRANCUSKIEJ REWOLUCJI, KTÓRY ROBI WRAŻENIE!

Komiksy
02 mar 2023
Józek Śliwiński

Rudowłosa bohaterka ma olbrzymi talent do pakowania się w kłopoty. Ów talent prowadzi ją prosto do więzienia o zaostrzonym rygorze. Francuskie pochodzenie i niespokojna dusza kobiety czynią ją łakomym kąskiem w oczach wywiadu. Otrzymuje szansę, która zdarza się raz na milion. Czy na wolności pozostanie wierna wybawcom, gdy przyjdzie jej szpiegować własnych ludzi?


Debiutancki komiks Aleksandry Herzyk wszedł na rynek przebojem. Rzadko zdarza się, by pierwsza publikacja cieszyła się podobnym uznaniem. Utwór zmierzył się z potężnym tematem francuskiej rewolucji. Najwięcej uwagi poświęcił jednak nie tyle wydarzeniom historycznym, ile towarzyszącym jej konfliktom ideologicznym i płaszczyźnie filozoficznej. Na tak mocnych fundamentach buduje awanturniczą powieść, od której trudno się oderwać.

Technicznie ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Narracja jest płynna, niespieszna i dojrzała. Rysunki są przejrzyste i pozbawione zbędnych szczegółów. Kanciasta maniera nadaje im wyrazu i specyfiki, która gwarantuje im rozpoznawalność. Jedyny mankament dostrzegam w technice druku. Kolory o niskim nasyceniu sprawiają, że można odnieść wrażenie „czytania przez mgłę”. W przypadku tak udanej realizacji ucieszyłbym się z nieco bardziej soczystych barw.

„Wolność albo śmierć” mierzy się z niełatwą materią ideologicznej wojny czasów francuskiej rewolucji. Wychodzi z tych szranków zwycięsko. Fabuła wciąga awanturniczą konwencją i prowokuje do refleksji, wplatając w nią wojnę idei. Historyczno-filozoficzny bagaż nie przytłacza, a historia utrzymuje dobre tempo. Wisienką na torcie pozostaje bezbłędny warsztat, dzięki któremu możemy mówić o jednej z najlepszych realizacji w obszarze gatunku.

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik

Cena okładkowa: 79,90 zł

Format: 165×235 mm

Liczba stron: 264

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydawca: Kultura Gniewu

Data wydania: kwiecień 2022