Łukasz Gdak/ PCD

Projekt “Wiara! Cho nad rzekę” – 10-lecie Bramy Poznania

15 cze 2024
materiały prasowe

Już od 10 lat  inspiracją dla Bramy Poznania jest Ostrów Tumski – wyjątkowe miejsce, które dało początek miastu i państwu. Dziesięć wieków jego istnienia wypełniły ciekawe postacie i wydarzenia, których świadkami są zachowane do dziś zabytki. Ekspozycja pierwszego w Polsce Centrum Interpretacji Dziedzictwa wykorzystująca słowo, obraz, światło, barwę i muzykę, tworzy klimat pozwalający przenieść się w przeszłość i odkrywać tajemnice wyspy katedralnej.

Podczas wizyty w Bramie Poznania można m.in. wybrać się na audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim, która prowadzi przez najciekawsze zabytki i wnętrza najstarszej katedry w Polsce. Rzeka Cybina, która opływa Ostrów Tumski, była świadkiem pierwszych rozdziałów ich historii. Brama Poznania Zarządzana przez miejską instytucję kultury – Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygląda się rzece, zamieszkującym ją roślinom i zwierzętom, jednocześnie obserwując ją. Sama okolica to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu, oferująca spacery, jazdę na rowerze i rolkach, a także bogatą ofertę gastronomiczną poznańskiej Śródki. Brama Poznania tworzy najlepsze warunki do spotkań z przeszłością i naturą, licząc na to, że pozytywne doświadczenia zainspirują odwiedzających do dalszej przygody z dziedzictwem.

Jednym z przedsięwzięć realizowanych przez Bramę Poznania była rezydencja artystyczna Open Call Wyspa. Konkurs ten miał na celu wyłonienie projektu instalacji artystycznej której lokalizacja znajdzie się w bliskim sąsiedztwie obiektu lub bezpośrednio będzie oddziaływać na niego i jego przestrzeń. Podstawowym założeniem było zaangażowanie społeczności lokalnej poprzez zaproszenie jej do współautorstwa w ramach warsztatów. Istotne stało się również podkreślenie wzajemnych relacji człowiek – natura oraz danie odbiorcom przestrzeni na wypowiedź i zastanowienie się nad fenomenem tego miejsca.

Pracownia projektowa wemakethings, realizowała instalację artystyczną właśnie dla Bramy Poznania. Planując instalację mieli na względzie nie tylko kwestie estetyczne, ale również ekologiczne i ideowe. Materiały użyte przy projekcie „Wiara! Cho nad rzekę!” zostały dobrane w sposób mający na uwadze dobro naszej planety. Po okresie wystawienia każda z rybek znajdzie dom u swojego autora, a ewentualne elementy uzupełniające zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Dzięki technologii LED, ograniczeniu dziennego czasu świecenia i odpowiedniemu doborowi komponentów, koszt poboru energii to niecałe 3 złote na dobę. W wemakethings z wykorzystano poznańską pomysłowość, pomoc i umiejętności niesamowitych uczestników warsztatów, zamykając budżet realizacyjny projektu w kwocie 5 tysięcy złotych. Instalacja miała przede wszystkim zwrócić uwagę na ekosystemy rzeczne Warty i Cybiny, które są ogromnym atutem miasta Poznania. Rozpoczęcie dyskusji na temat ich przyszłości oraz dbanie o nie jest obowiązkiem wszystkich Poznaniaków. Inspiracją do projektu stały się poznańskie neony, które niegdyś rozświetlały miasto. Rozplanowując ideę, która miała posłużyć jako motyw przewodni projektu wyszli z założenia, że rzeka to życie. To właśnie nad nimi były lokowane osady, wsie i miasta. Mimo to Cybina w okresie letnim wręcz wysycha; suszę i brak opadów powodują niski stan lustra wody i praktycznie znikomy nurt. Bez wody ekosystem zanika. Projekt „Wiara! Cho nad rzekę!” to koncepcja instalacji artystycznej, której głównym medium jest światło oraz mnogość elementów. Centralnym założeniem było wytworzenie wspólnie z uczestnikami warsztatów elementów świetlnych, których kształty wzorowane są na gatunkach ryb rodzimych dla Warty i Cybiny. Projekt zakłada także popularyzację wiedzy na temat ekosystemu wodnego tych rzek oraz podkreśla jego znaczenie, zachęcając do otaczania przyrody szacunkiem. Lokalizacja instalacji na kładce łączącej Ostrów Tumski ze Śródką, a dokładniej Galerię Śluza z Bramą Poznania, w nocy spowoduje odbicie kształtów ryb w płynącej wodzie, co stworzy iluzję ruchu. Jest to wyraźne wołanie o pomoc dla przyrody oraz podkreślenie znaczenia wody dla świata. Projekt “Wiara! Cho nad rzekę” nie tylko zwraca uwagę na życie rzeki, lecz także stanowi element społeczny, tworząc nową i wyjątkową społeczność chwilowego współtworzenia sztuki publicznej. Niesamowitym elementem jest też aspekt dumy w pozytywnym znaczeniu. Każdy z autorów miał możliwość stworzenia unikalnej sztuki  w przestrzeni publicznej i powiedzenia: „Patrzcie! Ta rybka po lewej to moja! Ma na imię Pyrka, jest kiełbem i żyje w Cybinie.”

Michał Kościuk, założyciel wemakethings projektuje od dziecka. Tytuł inżyniera architekta zdobył na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i od lat realizuje swoje marzenia o tworzeniu unikalnych przestrzeni. Podejmuje się projektów architektonicznych, wnętrz, a także instalacji artystycznych, starannie dopasowując każdy projekt do potrzeb i stylu życia klientów. Jego podejście opiera się na głębokim zrozumieniu klientów i ich codziennych potrzeb, co pozwala mu tworzyć nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i osobiste przestrzenie. Bez względu na to dla kogo projektuje, jego celem jest zapewnienie klientom miejsca, które będą mogli nazwać swoim domem. Michał projektuje dzisiaj, ale zawsze z myślą o przyszłości.

Podświetlaną instalację możecie oglądać codziennie od godziny 21:30-23:00 z Mostu Biskupa Jordana w Poznaniu.