13lip

Blues Express

13lip
13.07.2024
Godzina • 12:00
Poznań - Zakrzewo

Zakrzewo to niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy woj. Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice. Właśnie to malownicze  położenie i wymierająca z roku  na rok linia kolejowa zainspirowały powstanie Festiwalu  Blues Express.  Istota i najważniejszy element całego festiwalu to przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo, kiedyś, ważnym szlakiem kolejowym.

fot. materiały organizatora

W latach 1993 – 2000 Blues Express wyruszał z Piły i kończył bieg w Zakrzewie by po kilku godzinach nocnego koncertu nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, wrócić nad ranem, ze zmęczonymi pasażerami do Piły. Koncerty bluesowe odbywały się wówczas na czterech dworcach PKP w Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Od 2011 roku Blues Express staruje w Poznaniu i przemierzając Północną Wielkopolskę, z koncertami na siedmiu dworcach PKP (Poznań, Rogoźno, Chodzież, Piła, Krajenka, Złotów, Zakrzewo) dojeżdża do Zakrzewa by niezmiennie od lat czekać na bluesowych pasażerów do godzin nocnych. Ponadto od kilkunastu lat Blues Express rozpoczyna się  dzień wcześniej koncertem w Pile.

Blues Express ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Poprzednie festiwale w latach 93 –2023 udowodniły, że zarówno muzyka bluesowa jak i cały festiwal ma wielu zwolenników. Dowodem tego jest  liczba pasażerów naszego, bluesowego pociągu oraz setki osób bawiących się na peronach dworcowych. Całość zamyka koncert  finałowy, nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie.

W imprezie bierze udział nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy  regionu, fani bluesa, dobrej muzyki z Polski i zagranicy ale również miłośnicy starych parowozów i kolejnictwa, turyści i wczasowicze z nad okolicznych jezior. Od wielu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce gromadząc kilkutysięczną publiczność. Blues Express to 150 kilometrów bluesa na torach, impreza o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym.

Impreza rozpoczyna się w dniu 12 lipca 2024 roku  trzygodzinnym koncertem bluesowym w Pile nad Jeziorem Płotki. Jest to otwarcie festiwalu, zapowiedź tego co będzie się działo następnego dnia a także próba zachęcenia jak mieszkańców Piły do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Początek koncertu o godz. 19:30

W Pile zagrają

 • Blue Wave Band (PL)
 • Heavylites (PL)
 • Stanley Breckenridge & Jazz Band Ball Orchestra (USA/PL)

13 lipca 2024 r. (sobota)

Kolejnym miejscem rozbrzmiewania muzyki bluesowej są perony dworcowe. „Bluesowa ciuchcia” prowadzona przez parowóz rozpocznie swój bieg w Poznaniu. Na dworcach w Poznaniu, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie zagrają zaproszone zespoły. Na peronach przygotowane są prowizoryczne sceny wyposażone w pełne nagłośnienie. Liczymy również na spontaniczne muzykowanie przez pasażerów pociągu na różnych instrumentach akustycznych. W koncertach na dworcach PKP, oprócz pasażerów „Blues Expressu”, biorą udział mieszkańcy miast oraz lokalne media dla których w okresie letnim to ważne wydarzenie.   Początek Festiwalu w Poznaniu o godz. 12:00, odjazd pociągu godz. 13:03

Na poszczególnych dworcach zagrają:

 • Poznań Wolna Sobota
 • Chodzież Blues Shift
 • Piła Aleksander Dolgov
 • Krajenka Paranoja Band
 • Złotów Gustaff Electric
 • Zakrzewo Tipsy Drivers

Po przyjeździe pociągu do Zakrzewa publiczność przenosi się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w naturalnie ukształtowanym, leśnym amfiteatrze zainstalowano scenę z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. Tutaj odbędzie się najbardziej oczekiwany i cieszący się największą frekwencją publiczności – koncert finałowy Blues Expressu. W koncercie udział wezmą goście z z USA, Francji oraz czołówka polskiej sceny bluesowej.

5 wykonawców  grać będzie do godz. 01.00 następnego dnia. O godz. 0:35 Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania. Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich co stanowi dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału.

Początek koncertu finałowego o godz. 19:00

W koncercie finałowym, nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie udział wezmą:

 • Big Daddy Wilson (USA)
 • Mazingo (Fr)
 • Boogie Boys (PL)
 • Old Breakout (PL)
 • Wolna Sobota (PL)