18lip

Jarocin Festiwal

18lip
18.07.2024 - 21.07.2024
Godzina • 16:00
Jarocin • ul. Maratońska, Jarocin

W trakcie trzech dni festiwalu, publiczność będzie miała okazję poddać się ostrym riffom, głębokim basom i energetycznym wokalom, które zdefiniowały historię rockowej muzyki. W programie m.in. Gogol Bordello, Dżem, Pidżama Porno, Riverside, Dezerter, Armia, Daria Zawiałow, Happysad, 2TM2,3, Homo Twist, Vader, Ania Rusowicz, Dr Misio, Farben Lehre, Cool Kids of Death, Alians, Eye for an Eye, Sad Smiles. Na ostatniej prostej do programu Jarocina dołączają Brudne Dzieci Sida, Smokes of Kraktau, Penthouse, Ocean, Acapulco, Jucha, Bruklin, Alles, Dziwna Wiosna, Hamulec, Mùlk.

Jarocin znów przeistoczy się w stolicę mocnego grania już między 18 a 21 lipca.  

W sprzedaży została już końcówka karnetów. Jeśli nie ktoś jeszcze nie posiada i nie chce zostać z ręką w nocniku, warto już teraz się zaopatrzyć.

Ostatnie ogłoszenie organizatorów:

Ocean uchodzi w naszym kraju za pioniera nośnego, surowego rocka, naturalnie zakorzenionego w latach 90-tych. Zespół ma na swoim koncie siedem albumów studyjnych, nominacje do nagrody Fryderyka, setki koncertów, w tym te u boku takich gwiazd jak Rammstein, Kings of Leon czy Limp Bizkit. Zespół cieszy się z powrotu na scenę w Jarocinie.

Mamy takie poczucie, że swoje już zagraliśmy. Zaliczyliśmy jako zespół zarówno ciasne i lepkie norki, jak i największe festiwale i stadiony. A to wszystko w ilościach hurtowych. Dlatego zależało nam, aby koncerty po naszym powrocie były czymś specjalnym, nie będzie ich wiele, dlatego każdy będzie bardzo wyjątkowy a szczególnie czekamy, aby stanąć na scenie Jarocin Festiwal. To będzie dla nad duże przeżycie. Jeśli chcecie poczuć klimat prawdziwego rocka to tylko tam!

Brudne Dzieci Sida to kapela, w której skład wchodzą jedynie artysta Patyczak i gitara akustyczna. Skojarzenia z krainą łagodności są jednak całkiem chybione – pod hasłem „trzy akordy darcie mordy” kryje się energetyczny punk rock z prześmiewczym, ironicznym zacięciem w tekstach. Związki Patyczaka z Jarocinem sięgają lat 80-tych, kiedy przyjeżdżał tu ze swą punkową załogą. Potem koncertował na małych i dużych scenach, wystąpił w filmie dokumentalnym „Jarocin. Po co wolność”, zagrał na otwarciu muzeum Spichlerz Polskiego Rocka, a spontanicznym akustycznym koncertem pożegnał jarociński amfiteatr.

Dziwna Wiosna, kosmonauci rock and rolla, nominowani do Fryderyka za wydany w 2021 roku debiutancki album „Dziwna Wiosna”, jesienią 2023 roku wrócili z nową płytą „DUCHY.DISCO”. Okrzyknięte jednym z najlepszych zespołów koncertowych w Polsce warszawskie trio, którego trzon tworzą gitarzysta, wokalista i lider Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal i basista Wojtek Traczyk, gra piosenki o miłości i końcu świata, o nadziei i samotności, o bliskości i tym, że czasem chcesz podłożyć bombę pod wszystko i zrobić *^$^&.

W Jarocinie wydarzyła się jedna z najważniejszych rewolucji w historii polskiej muzyki. Pamiętamy o tym. Nie da się tu po prostu zagrać nie mierząc się w jakimś sensie z tym pięknym wpier**lem, który wydarzył się na jarocińskiej scenie w latach 80-tych. Kiedy ostatnio tu graliśmy, ze sceny zmyła nas ulewa. Teraz przyjeżdżamy zemścić się na pogodzie, zabrać publiczność w kosmos i rozwalić system. Wtedy byliśmy świeżo po debiucie, teraz jesteśmy po przejściach i powoli zaczynamy myśleć o trzeciej płycie – podsumowuje Dawid Karpiuk.

W Jarocinie zagra trio z Poznania Smokes of Kraktau lawirujące muzycznie między gatunkami stoner, doom, heavy blues. Łoskot, wichry, lawiny i erupcje. Płynąca lawa i płonąca trawa. W sierpniu 2022 roku zespół wydał debiutancki album, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez pasjonatów jak i krytyków.

Penthouse to zespół stworzony przez muzyków znanych z wielu innych projektów, takich jak The Black Tapes, Colors, Jack Saint czy Ahimsa. Jako Penthouse starają się wypełnić niezagospodarowane jeszcze, ich zdaniem, miejsce w polskim rocku. Jak sami piszą: To co robimy wskazuje na poszukiwanie nowych wizji, tekstur i piosenek w niezamieszkałym miejscu, w którym można odnaleźć zakurzone soulowe winyle z lat 70-tych i studyjne produkcje z syntetycznych lat 80-tych.

Na Jarocin Festiwal zagraja zespół Acapulco powstały w lipcu 1986 roku. Założyli go wokalista Soso,  Fura,  Savana oraz muzyk sesyjny, aranżer i kompozytor akordeonista Waldi, znany później z zespołu Obrazy Nieba. W sierpniu 1986 roku – grupa zakwalifikowała się do pierwszej dziesiątki festiwalu w Jarocinie. Charakterystyczne i przełomowe było wówczas zastosowanie akordeonu i klarnetu w połączeniu z ostro brzmiącą gitarą.

Festiwal w Jarocinie nieustannie poszukuje odkryć muzycznych, dlatego zaprosił do programu zespoły, które były olśnieniem na największym przeglądzie muzycznym w Polsce NEXT FEST Music Showcase & Conference. Jucha, Bruklin, Hamules, Alles i Mùlk okazały się najciekawszymi debiutami z kręgu mocnego grania.

Po showcase’owych sukcesach w Poznaniu do line-upu Jarocina dołącza Jucha. Zespół jest dowodem na to, że da się okiełznać połączenie inspiracji post-punkiem i post-hardcorem. Da się zrobić to w sposób wyrafinowany i dojrzały, bo konkretne i mocne brzmienie gitar oraz perkusji jest w przypadku warszawskiego składu niesamowicie zbalansowane i dopracowane. Całości dopełnia charyzmatyczny, pewny siebie wokal Michała Traczyka.

Grać na Jarocinie, to dla nas, chłopaków z Juchy, coś więcej niż kolejny gig. To jak dotknięcie czegoś legendarnego, czegoś, co było tłem naszych młodzieńczych fantazji. Ten festiwal, to nie tylko muzyka, to historia naszej polskiej sceny, historia buntu i prawdziwych emocji. Chcemy pokazać, że polska scena rockowa wciąż ma wiele do powiedzenia, że jest silna, pełna pasji. I gdzie, jak nie na Jarocinie, możemy to lepiej wyrazić? – mówi Michał Traczyk.

Spragnieni klasycznych rockowym brzmień? Koniecznie sprawdźcie Bruklin. Zespół powstał w 2018 roku w Łodzi. W swojej muzyce przekazuje typowo miejski klimat, łączący w sobie marzenia, oczekiwania, ale i bolączki codzienności. Na koncercie zaś opakowują to w mięsiste riffy i poetyckie teksty.

W Jarocinie zagra też Alles. Zimna fala o minimalistycznym obliczu, osadzonym na elektronicznym szkielecie. Wspólnymi siłami Paweł Strzelec i Maciej Regucki powołali do życia projekt o niezwykle wyrazistym, zaangażowanym przekazie, który za sprawą skondensowanej warstwy muzycznej, wybrzmiewa z pełną mocą i trafia w czułe punkty. Od momentu powstania zespołu w 2014 roku, ukazały się ich cztery albumy pt. „Post”, „Culture”, „Hope” i „Lost”, a także mini LP „Together We Are Alles” zawierający nowe wersje utworów klasyków polskiego punk rocka.

Zespół Hamulec gra trash punk i łączy inspiracje klasykami gatunku. Wbrew nazwie, kariera Hamulca nabrała niezwykłego rozpędu – z początku kompletnie niezobowiązujący projekt stał się jednym z najciekawszych zjawisk z pogranicza metalu. Potwierdzeniem tego jest tegoroczny krążek „Na Pohybel”, na którym nie ma miejsca na snobizm czy kalki. Zamiast tego jest kipiące energią bezkompromisowe brzmienie.

Zderzenie doświadczeń członków zespołów, którzy mają na koncie udział w wielu znaczących przedsięwzięciach trójmiejskiej sceny muzycznej, musiało zaowocować czymś wyjątkowym. Tak powstał Mùlk. Mariaż elementów muzyki gitarowej, od progresywnego rocka, przez blues, po metal, następnie jazz, alt pop i wiele innych. Brzmienie Mùlk to żywy organizm, by się o tym przekonać, wystarczy posłuchać ich świetnie przyjętych albumów, w tym tegoroczny krążek „DWA”.

Jarocińskie Rytmy Młodych i wydarzenia towarzyszące

Jak co roku Gmina Jarocin i Spichlerz Polskiego Rocka zapraszają na szereg wydarzeń i atrakcji dla festiwalowiczów i mieszkańców. W programie znajdują się czytanki dla dzieci, projekcje filmów czy spotkania z artystami. Harmonogram wydarzeń towarzyszących będzie znany wkrótce.

Cały czas trwa głosowanie w ramach konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych. Nabór dla zespołów został uruchomiony na początku marca 2024 roku. Spośród wszystkich zgłoszeń konkursowych, do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostało 30 zespołów. Piątka finalistów zaprezentuje się publiczności dzień przed startem festiwalu (18 lipca 2024 r.), w Amfiteatrze jarocińskiego Parku Radolińskich. Głosować można do końca maja na stronie https://jarocinfestiwal.pl/rytmy-mlodych/

Organizatorem festiwalu jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Współorganizator wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jarocinie, a mecenasem Gmina Jarocin. Partnerzy Festiwalu to Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Patroni medialni to Antyradio, Wyborcza.pl, Interia Muzyka i Gazeta Jarocińska.

Więcej informacji: www.jarocinfestiwal.pl oraz w mediach społecznościowych:

facebook.com/JarocinFestiwalOfficial
  jarocinfestiwalofficial

______

Bilety i karnety:

III pula:

Karnet trzydniowy: 269,00 zł

Bilet na pole namiotowe: 109,00 zł

Bilety dostępne od 20.12.23 (g. 12:00) do 1.07.24 (g. 11:59) lub do wyczerpania puli biletów.

IV pula:

Karnet trzydniowy: 299,00 zł

Bilet na pole namiotowe: 129,00 zł

Bilety dostępne od 1.07.24 (g. 12:00) do wyczerpania puli biletów.

Dzieci do lat 6. mogą bezpłatnie uczestniczyć w imprezie pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, który posiada ważny bilet wstępu. Informacja o sprzedaży biletów jednodniowych zostanie opublikowana wkrótce.

Bilety oraz regulaminy pola namiotowego i festiwalu dostępne na:

www.jarocinfestiwal.pl.